XL Joinery White Primed Pesaro Fire Door
A half-hour fired Internal door combining the minimalistic look of a white primed door with a unique curved design. This door is an ideal choice for anyone wanted to make a real statement in their home, with the option to add a splash of colour too! Matching panelled and glazed doors are also available in this stylish range.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPPES-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Pesaro Clear Glazed |
| Matching Door | XL Joinery White Primed Pesaro |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $230.05
-65%$230.05
$80.52
Description
A half-hour fired Internal door combining the minimalistic look of a white primed door with a unique curved design. This door is an ideal choice for anyone wanted to make a real statement in their home, with the option to add a splash of colour too! Matching panelled and glazed doors are also available in this stylish range.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPPES-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Pesaro Clear Glazed |
| Matching Door | XL Joinery White Primed Pesaro |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














