XL Joinery White Primed DX Fire Door
The flat recessed panels in the 1930s inspired white primed DX fire internal door to help create a popular and impressive design that can really add value to a property. Standard non fire door options are also available in the range.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPDX-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 3mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed DX Obscure Glazed |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed DX |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $209.87
-65%$209.87
$73.45
Description
The flat recessed panels in the 1930s inspired white primed DX fire internal door to help create a popular and impressive design that can really add value to a property. Standard non fire door options are also available in the range.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPDX-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 3mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed DX Obscure Glazed |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed DX |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














