XL Joinery White Primed Altino
The Altino Internal door is an art deco-inspired design the combines straight lines with the minimalistic look of a white door. This door is the choice for the homeowner who wants to create a uniquely contemporary look within their property. A matching clear glazed door complements this range and allows for panelled and glazed doors to be mixed seamlessly through any home.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPALT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Altino Clear Glazed |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $185.65
-65%$185.65
$64.98
Description
The Altino Internal door is an art deco-inspired design the combines straight lines with the minimalistic look of a white door. This door is the choice for the homeowner who wants to create a uniquely contemporary look within their property. A matching clear glazed door complements this range and allows for panelled and glazed doors to be mixed seamlessly through any home.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPALT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Altino Clear Glazed |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














