XL Joinery White Moulded Victorian 4 Panel White Fire Door
A design that stands the test of time the Victorian 4 Panel fire door is a door that will complement any property. The added detailing of raised and fielded panels help give this door a really original look. A couple of matching glazed doors as well as panelled and bi-fold doors are also available in this ever popular range of white internal doors.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WMVICFD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL White Moulded Grained Forbes Glass |
| Matching Door | XL Joinery White Moulded Victorian 4 Panel |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $173.54
-65%$173.54
$60.74
Description
A design that stands the test of time the Victorian 4 Panel fire door is a door that will complement any property. The added detailing of raised and fielded panels help give this door a really original look. A couple of matching glazed doors as well as panelled and bi-fold doors are also available in this ever popular range of white internal doors.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WMVICFD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL White Moulded Grained Forbes Glass |
| Matching Door | XL Joinery White Moulded Victorian 4 Panel |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














