XL Joinery White Louis
A panelled white fnished Internal door in the Internal Door Range. Stylish two-panel design with flat panels and raised mouldings. Matching Riviera glazed white door also available to complement this design. Engineered construction for greater strength and stability. FSC Certified.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFLOU |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core (Dowelled) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Riviera Clear Bevelled Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $258.30
-65%$258.30
$90.41
Description
A panelled white fnished Internal door in the Internal Door Range. Stylish two-panel design with flat panels and raised mouldings. Matching Riviera glazed white door also available to complement this design. Engineered construction for greater strength and stability. FSC Certified.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFLOU |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core (Dowelled) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Riviera Clear Bevelled Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














