XL Joinery White Florence
The detailed grooves mixed with an attractive curved design make the Florence door the choice for the more discerning homeowner. These fully finished doors will require any bare timber areas caused by trimming and hardware fitting, to be fully treated before final fitting. Matching glazed and fire doors allow for a harmonious look to be create within a home
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Florence Fire Door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Florence Clear Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $304.04
-65%$304.04
$106.41
Description
The detailed grooves mixed with an attractive curved design make the Florence door the choice for the more discerning homeowner. These fully finished doors will require any bare timber areas caused by trimming and hardware fitting, to be fully treated before final fitting. Matching glazed and fire doors allow for a harmonious look to be create within a home
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Florence Fire Door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Florence Clear Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














