XL Joinery Prefinished White Severo Clear Bevelled Glass
The fully finished Severo with Clear Bevelled Glass is a traditional style door that is stunningly finished in glorious white and uses raised and fielded panels to offer a timeless style. A door with Bevelled Glass and Raised and Fielded panels is a great way to add a touch of glass to any home. Choosing a pre-finished white door saves time and hassle when it comes to installing as it is already fully finished and ready to hang.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGWFSEV |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core (Dowelled) |
| Glazing | Single Clear bevelled toughened glass |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished White Severo Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished White Severo |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $274.44
-65%$274.44
$96.05
Description
The fully finished Severo with Clear Bevelled Glass is a traditional style door that is stunningly finished in glorious white and uses raised and fielded panels to offer a timeless style. A door with Bevelled Glass and Raised and Fielded panels is a great way to add a touch of glass to any home. Choosing a pre-finished white door saves time and hassle when it comes to installing as it is already fully finished and ready to hang.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGWFSEV |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core (Dowelled) |
| Glazing | Single Clear bevelled toughened glass |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished White Severo Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished White Severo |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














