XL Joinery Prefinished White Forli Fire Door
The fully finished Forli combines a stunningly smooth white finish with contemporary metal inlays for an ultra modern look. Choosing a pre-finished white door saves time and hassle when it comes to installing as it is already fully finished and ready to hang.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFFOR-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (2mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished White Forli |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished White Forli Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $339.02
-65%$339.02
$118.66
Description
The fully finished Forli combines a stunningly smooth white finish with contemporary metal inlays for an ultra modern look. Choosing a pre-finished white door saves time and hassle when it comes to installing as it is already fully finished and ready to hang.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFFOR-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (2mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished White Forli |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished White Forli Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














