XL Joinery Prefinished Walnut Varese
The fully finished contemporary Varese is an internal walnut door that combines horizontal and vertical grain with a decorative aluminium insert strip. Pre-finished in a clear AC lacquer and ready to hang. The modern design complements a contemporary home or apartment and is also available in a Oak veneer. Use the walnut Varese alongside the Varese glazed door to create a consistent look in any home.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWALVAR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Walnut |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Varese Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Varese Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $400.90
-65%$400.90
$140.31
Description
The fully finished contemporary Varese is an internal walnut door that combines horizontal and vertical grain with a decorative aluminium insert strip. Pre-finished in a clear AC lacquer and ready to hang. The modern design complements a contemporary home or apartment and is also available in a Oak veneer. Use the walnut Varese alongside the Varese glazed door to create a consistent look in any home.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWALVAR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Walnut |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Varese Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Varese Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














