XL Joinery Prefinished Walnut Portici
The fully finished Walnut Portici blends contemporary horizontal grain veneer with real aluminium inlays to create an impressive-looking Internal door that would bring a touch of class to any home. Pre-finished in a clear lacquer and ready to hang. Complementary glazed and fire doors are also available in the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWALPOR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Walnut |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Portici Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Portici Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $330.94
-65%$330.94
$115.83
Description
The fully finished Walnut Portici blends contemporary horizontal grain veneer with real aluminium inlays to create an impressive-looking Internal door that would bring a touch of class to any home. Pre-finished in a clear lacquer and ready to hang. Complementary glazed and fire doors are also available in the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWALPOR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Walnut |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Portici Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished Walnut Portici Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














