XL Joinery Prefinished Oak Varese
The fully finished Oak Varese Internal door blends contemporary horizontal and vertical grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. The aluminium strips break up the alternating veneer direction which offers it a truly elegant look.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOVAR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Oak Varese Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $339.02
-65%$339.02
$118.66
Description
The fully finished Oak Varese Internal door blends contemporary horizontal and vertical grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. The aluminium strips break up the alternating veneer direction which offers it a truly elegant look.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOVAR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Oak Varese Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














