XL Joinery Prefinished Oak Shaker Obscure Glazed
The shaker oak glazed Internal door combines a classic shaker design with obscure glass to give a door that will be at home in any property. The obscure glass allows for a degree of privacy whilst also allowed a certain degree of light to move between rooms. Supplied fully finished and ready to hang thus removing the need to decorate the door. The collection has fellow panelled and fire doors to ensure a consistent look can be achieved.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOSHA4L |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Shaker 4L Frosted Glazed |
| Matching Door | Deanta Oak Coventry Frosted Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $230.05
-65%$230.05
$80.52
Description
The shaker oak glazed Internal door combines a classic shaker design with obscure glass to give a door that will be at home in any property. The obscure glass allows for a degree of privacy whilst also allowed a certain degree of light to move between rooms. Supplied fully finished and ready to hang thus removing the need to decorate the door. The collection has fellow panelled and fire doors to ensure a consistent look can be achieved.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOSHA4L |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Shaker 4L Frosted Glazed |
| Matching Door | Deanta Oak Coventry Frosted Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














