XL Joinery Prefinished Oak Ravenna
A cutting edge Internal door the Ravenna Oak blends horizontal and vertical oak grain beautifully to create a real show stopper of a door. Supplied with an attractive clear finish designed to bring out the natural beauty of the oak veneer. This truly is a door that would look beautiful in any setting. A matching glazed door completes the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTORAV |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Oak Ravenna Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Ravenna Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $318.84
-65%$318.84
$111.59
Description
A cutting edge Internal door the Ravenna Oak blends horizontal and vertical oak grain beautifully to create a real show stopper of a door. Supplied with an attractive clear finish designed to bring out the natural beauty of the oak veneer. This truly is a door that would look beautiful in any setting. A matching glazed door completes the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTORAV |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Prefinished Oak Ravenna Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Ravenna Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














