XL Joinery Prefinished Oak Portici Clear Glazed
The fully finished Oak Portici Internal door fuses striking horizontal grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. A clear glazed panel in the centre of the door allows for light to be transferred from one room to another and the intricate etching gives this door a real sense of style. Pre-Finished in a clear lacquer and ready to hang. Corresponding panelled and fire doors are also available in the range along with a Walnut alternative.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOPOR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Vancouver 5P |
| Matching Door | Deanta Oak Seville Pre-Finished |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $396.86
-65%$396.86
$138.90
Description
The fully finished Oak Portici Internal door fuses striking horizontal grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. A clear glazed panel in the centre of the door allows for light to be transferred from one room to another and the intricate etching gives this door a real sense of style. Pre-Finished in a clear lacquer and ready to hang. Corresponding panelled and fire doors are also available in the range along with a Walnut alternative.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOPOR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Vancouver 5P |
| Matching Door | Deanta Oak Seville Pre-Finished |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














