XL Joinery Prefinished Oak Portici
The fully finished Oak Portici Internal door blends contemporary horizontal grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. Pre-finished in a clear lacquer and ready to hang. Complementary glazed and fire doors are also available in the range along with a Walnut alternative.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOPOR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Vancouver 5P |
| Matching Door | Deanta Oak Seville Pre-Finished |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $332.29
-65%$332.29
$116.30
Description
The fully finished Oak Portici Internal door blends contemporary horizontal grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. Pre-finished in a clear lacquer and ready to hang. Complementary glazed and fire doors are also available in the range along with a Walnut alternative.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOPOR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Vancouver 5P |
| Matching Door | Deanta Oak Seville Pre-Finished |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














