XL Joinery Prefinished Oak Malton Clear Bevelled Glass
A fully finished oak door the Malton is a classic twin-light design with stylish clear bevelled glass. Raised and fielded panels on the bottom section of the door combine with the glass design to give this door a truly timeless elegant look. Supporting panelled and fire doors complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOMAL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak London Clear Glazed |
| Matching Door | Deanta Oak Bury Glazed FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $217.94
-65%$217.94
$76.28
Description
A fully finished oak door the Malton is a classic twin-light design with stylish clear bevelled glass. Raised and fielded panels on the bottom section of the door combine with the glass design to give this door a truly timeless elegant look. Supporting panelled and fire doors complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOMAL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak London Clear Glazed |
| Matching Door | Deanta Oak Bury Glazed FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














