XL Joinery Oak Piacenza Clear Glazed
A striking internal oak glazed door that features a deeper u-groove design. This style of door can complete the look in any home as the Piacenza unique features offer a real dimension and stunning elegant design.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GOPIA |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Oak Piacenza |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $286.55
-65%$286.55
$100.29
Description
A striking internal oak glazed door that features a deeper u-groove design. This style of door can complete the look in any home as the Piacenza unique features offer a real dimension and stunning elegant design.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GOPIA |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Oak Piacenza |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














