XL Joinery Pre-Finished Oak Perugia Clear Glazed
A contemporary horizontal and vertical grained panelled door with a 3 light design with clear glass. Equally at home in a modern apartment or contemporary home this doors comes with obscure glass thus allowing for a degree of privacy to be maintained. This range also includes a panelled and fire door version.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOPER |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Oak Perugia |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Perugia Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $281.17
-65%$281.17
$98.41
Description
A contemporary horizontal and vertical grained panelled door with a 3 light design with clear glass. Equally at home in a modern apartment or contemporary home this doors comes with obscure glass thus allowing for a degree of privacy to be maintained. This range also includes a panelled and fire door version.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOPER |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Oak Perugia |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Perugia Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














