XL Joinery Original Oak Palermo Fire Door (FD60)
A striking feature for any room, contemporary or classic, with matched A-Grade American white oak veneer, 20mm real oak lipping and a solid core engineered construction for superior sound insulation and heat retention. Exceptional heat retention and sound insulation come as standard, with quality wood and the kind of flawless finish XL Joinery doors are renowned for. Don’t settle for an imitation, which could mean compromising performance, with hollow core construction and inferior materials.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | OOPAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Vancouver 5P Fire Door (FD60) |
| Matching Glazed Door | |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 54mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $379.38
-65%$379.38
$132.78
Description
A striking feature for any room, contemporary or classic, with matched A-Grade American white oak veneer, 20mm real oak lipping and a solid core engineered construction for superior sound insulation and heat retention. Exceptional heat retention and sound insulation come as standard, with quality wood and the kind of flawless finish XL Joinery doors are renowned for. Don’t settle for an imitation, which could mean compromising performance, with hollow core construction and inferior materials.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | OOPAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Vancouver 5P Fire Door (FD60) |
| Matching Glazed Door | |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 54mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














