XL Joinery Oak DX Obscure Glazed
A 1930s-inspired Internal door the DX uses flat recessed panels and obscure glass to create this popular style. A door very much at home in a property from that period this door comes unfinished and ready for staining or paining. Fellow panelled and fires doors are available to complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GODX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cambridge Glazed |
| Matching Door | LPD Nostalgia Oak DX 30's Style Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $244.84
-65%$244.84
$85.69
Description
A 1930s-inspired Internal door the DX uses flat recessed panels and obscure glass to create this popular style. A door very much at home in a property from that period this door comes unfinished and ready for staining or paining. Fellow panelled and fires doors are available to complete the range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GODX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Obscure toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cambridge Glazed |
| Matching Door | LPD Nostalgia Oak DX 30's Style Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














