XL Joinery Oak DX
The flat recessed panels in the 1930s-inspired DX Internal door help create a popular and impressive design that can really add value to a property. Matching glazed and fire doors make up this stylish range.
This version of our 1930s DX is unfinished and ready for you to stain at home.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | INTODX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door | Deanta Oak Cambridge |
| Matching Fire Door |
LPD Nostalgia Oak DX 30's Style |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $199.10
-65%$199.10
$69.68
Description
The flat recessed panels in the 1930s-inspired DX Internal door help create a popular and impressive design that can really add value to a property. Matching glazed and fire doors make up this stylish range.
This version of our 1930s DX is unfinished and ready for you to stain at home.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | INTODX |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door | Deanta Oak Cambridge |
| Matching Fire Door |
LPD Nostalgia Oak DX 30's Style |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














