XL Joinery Oak Andria RM Fire Door
The Andria Internal Oak Door is a traditional panelled door with genuine oak raised mouldings surrounding the doors stylish two panel design. Raised and fielded panels are a great way to add a touch if elegance to the home and using genuine oak features like the lipping and raised mouldings provides even stronger colour consistency.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | INTOANDRM-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Murcia 2 Panel Prefinished Fire Door |
| Matching Door | Deanta Sandringham White Primed FD30 Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00
Description
The Andria Internal Oak Door is a traditional panelled door with genuine oak raised mouldings surrounding the doors stylish two panel design. Raised and fielded panels are a great way to add a touch if elegance to the home and using genuine oak features like the lipping and raised mouldings provides even stronger colour consistency.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | INTOANDRM-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Murcia 2 Panel Prefinished Fire Door |
| Matching Door | Deanta Sandringham White Primed FD30 Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














