XL Joinery Laminate White Grey Palermo Fire Door
The internal White Grey Palermo is a stunning modern twist on one of XL Joinery’s favourite styles. This versatile design won’t look out of place in a traditional cottage or a modern apartment. The design mixes 7 panels of beautiful horizontal grain framed in vertical stiles. Presented in a beautiful pale grey the Palermo just got even better. Beautiful, durable and low maintenance. Pair the White Grey Palermo with a modern matte black handle for a super stylish finish. Keep your doors consistent and your family as safe as it can be with the matching fire door option. All of our fire doors come with 3rd party accreditation, so you can rest assured your fire door will do exactly what is says on the label.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | LWGPAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Light Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (5mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door | LPD Laminated Light Grey Vancouver 5P Fire Door |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm, 926mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $302.69
-65%$302.69
$105.94
Description
The internal White Grey Palermo is a stunning modern twist on one of XL Joinery’s favourite styles. This versatile design won’t look out of place in a traditional cottage or a modern apartment. The design mixes 7 panels of beautiful horizontal grain framed in vertical stiles. Presented in a beautiful pale grey the Palermo just got even better. Beautiful, durable and low maintenance. Pair the White Grey Palermo with a modern matte black handle for a super stylish finish. Keep your doors consistent and your family as safe as it can be with the matching fire door option. All of our fire doors come with 3rd party accreditation, so you can rest assured your fire door will do exactly what is says on the label.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | LWGPAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Light Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (5mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door | LPD Laminated Light Grey Vancouver 5P Fire Door |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm, 926mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














