XL Joinery Laminate White Grey Forli Fire Door
A true favourite, the Forli internal door style lends itself to modern living. The clean use of horizontal and vertical grain gives this style a premium feel, partnered seamlessly with our white grey laminate, looking good just got a whole lot more affordable. The reduced number of panels used with this door make this design one of the easiest to wipe clean. Perfect for busy family homes.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | LWGFOR-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Light Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (5mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
LPD Laminated Light Grey Vancouver 5P Fire Door |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm, 926mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |

Description
A true favourite, the Forli internal door style lends itself to modern living. The clean use of horizontal and vertical grain gives this style a premium feel, partnered seamlessly with our white grey laminate, looking good just got a whole lot more affordable. The reduced number of panels used with this door make this design one of the easiest to wipe clean. Perfect for busy family homes.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | LWGFOR-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Light Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (5mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
LPD Laminated Light Grey Vancouver 5P Fire Door |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm, 926mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














