XL Joinery External Oak Siena Obscure Glazed
The stylish Siena combines four subtle panes of obscure glass with a beautiful boarded design to give a door that is truly at home in any property. Designed to complement the internal Suffolk door, thus allowing for a totally harmonious look to be created throughout any property.
- External doors must have a weather bar or rain deflector fitted to ensure that water runs away from the face and bottom edge of the door. A drip bead should be fitted to prevent moisture ingress to the top edge of the door, e.g. fitted to the door frame head. In areas of severe exposure, external doors should be protected by a canopy or porch in addition to finishing.
- Bare timber doors will require a light sanding prior to finishing. Take care when finishing glazed doors to ensure that the finish does not go on the glass. Secondary protection such as masking tape may be necessary. When applying the finish pay particular attention to sealing the timber end grain on the tops and bottoms of the doors. Ensure that all lock, letterbox and hinge cut-outs are also finished to the same degree as the timber surfaces. Failure to treat all the timber surfaces may lead to excessive changes in moisture content which will cause the timber to shrink or swell, possibly causing splits and distortion. XL Joinery offers an external door finishing kit for their exterior doors.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | MTOSIEDG |
Door Information:
| Type | External Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Engineered Core (Mortice & Tenon) |
| Glazing | Double Obscure toughened glass |
| Lipping | 12mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 80" x 32" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $575.79
-65%$575.79
$201.53
Description
The stylish Siena combines four subtle panes of obscure glass with a beautiful boarded design to give a door that is truly at home in any property. Designed to complement the internal Suffolk door, thus allowing for a totally harmonious look to be created throughout any property.
- External doors must have a weather bar or rain deflector fitted to ensure that water runs away from the face and bottom edge of the door. A drip bead should be fitted to prevent moisture ingress to the top edge of the door, e.g. fitted to the door frame head. In areas of severe exposure, external doors should be protected by a canopy or porch in addition to finishing.
- Bare timber doors will require a light sanding prior to finishing. Take care when finishing glazed doors to ensure that the finish does not go on the glass. Secondary protection such as masking tape may be necessary. When applying the finish pay particular attention to sealing the timber end grain on the tops and bottoms of the doors. Ensure that all lock, letterbox and hinge cut-outs are also finished to the same degree as the timber surfaces. Failure to treat all the timber surfaces may lead to excessive changes in moisture content which will cause the timber to shrink or swell, possibly causing splits and distortion. XL Joinery offers an external door finishing kit for their exterior doors.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | MTOSIEDG |
Door Information:
| Type | External Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Engineered Core (Mortice & Tenon) |
| Glazing | Double Obscure toughened glass |
| Lipping | 12mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 80" x 32" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |





