✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
XL Joinery Clear Pine Rio 4 Panel
A stylish 4 panel Internal door with an arched design on the top two panels combines to give this door a real classic look. A door that would look at home in any property the Rio is supplied unfinished and ready to paint or stain. A matching glazed door is also available within this range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | CPRIO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Clear Pine |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Clear Pine Rio Crystal Rose Glass |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Select Options
From $50.85
Original: $145.29
-65%XL Joinery Clear Pine Rio 4 Panel—
$145.29
$50.85
Description
A stylish 4 panel Internal door with an arched design on the top two panels combines to give this door a real classic look. A door that would look at home in any property the Rio is supplied unfinished and ready to paint or stain. A matching glazed door is also available within this range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | CPRIO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Clear Pine |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Clear Pine Rio Crystal Rose Glass |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














