LPD Melrose Reeded Glazed Pre-Finished Blonde Oak Door
The reeded glazing of the Melrose adds a unique and decorative touch to this door. The vertical lines of the reeded glass panels perfectly complement the Blonde Oak door, adding a modern twist to the country-style finish.
Please note: this door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | MELOAKREE |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Blonde Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Engineered Core ( Timber ) |
| Glazing | Clear toughened reeded glass |
| Lipping | 5mm can be trimmed off from short and long edges |
| Matching Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |
Original: $478.93
-65%$478.93
$167.63






Description
The reeded glazing of the Melrose adds a unique and decorative touch to this door. The vertical lines of the reeded glass panels perfectly complement the Blonde Oak door, adding a modern twist to the country-style finish.
Please note: this door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | MELOAKREE |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Blonde Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Engineered Core ( Timber ) |
| Glazing | Clear toughened reeded glass |
| Lipping | 5mm can be trimmed off from short and long edges |
| Matching Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |













