LPD Melrose Pre-Finished 1P Black Door
In an elegant pre-finished black, the sleek arched design of our Melrose door makes it perfect for a minimalist home. Featuring a solid engineered core, this door provides both function and style to your home.
Please note: this door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | MELBLASOL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Engineered Core ( Timber ) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 5mm can be trimmed off from short and long edges |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |
Original: $177.58
-65%$177.58
$62.15




Description
In an elegant pre-finished black, the sleek arched design of our Melrose door makes it perfect for a minimalist home. Featuring a solid engineered core, this door provides both function and style to your home.
Please note: this door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | MELBLASOL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Engineered Core ( Timber ) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 5mm can be trimmed off from short and long edges |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |













