LPD Laminated Monaco Light Grey 1L Clear Glazed
In Pre-finished light grey, this laminate internal door is ready to hang. Featuring black inlays down both of the edges which enhances the contemporary look. The vertical clear glazed panel will allow natural light to flow throughout your home, making rooms seem brighter.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | LAMGRMONGL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Light Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear Toughened Safety Glass |
| Lipping | 7mm |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $250.23
-65%$250.23
$87.58




Description
In Pre-finished light grey, this laminate internal door is ready to hang. Featuring black inlays down both of the edges which enhances the contemporary look. The vertical clear glazed panel will allow natural light to flow throughout your home, making rooms seem brighter.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | LAMGRMONGL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Light Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear Toughened Safety Glass |
| Lipping | 7mm |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |













