LPD Black Pre-Finished Chelsea 4L Tinted Glass
A cool and unique internal door, the Chelsea features Primed Plus Black decorative beading and an appealing solid lock block which can also be used for your matching accessories if desired. This door is benefited from four generous glazed panels. Using tinted glazing, it makes the internal door a standout feature and will give your home the brightness it needs whilst still preserving a touch of your privacy. The Chelsea is the door you need for your modern home.
Please note: this door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | CHEBLATINT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black - RAL 9011 |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core ( Timber ) |
| Glazing | 4 Lights with Tinted Glazing |
| Lipping | 10mm ( 5mm can be trimmed off from short and long edges ) |
| Matching Glazed Reeded Door | LPD Black Primed Chelsea 4L Reeded Glass |
| Matching Door | LPD Black Primed Chelsea |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |
Original: $330.94
-65%$330.94
$115.83




Description
A cool and unique internal door, the Chelsea features Primed Plus Black decorative beading and an appealing solid lock block which can also be used for your matching accessories if desired. This door is benefited from four generous glazed panels. Using tinted glazing, it makes the internal door a standout feature and will give your home the brightness it needs whilst still preserving a touch of your privacy. The Chelsea is the door you need for your modern home.
Please note: this door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | CHEBLATINT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black - RAL 9011 |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core ( Timber ) |
| Glazing | 4 Lights with Tinted Glazing |
| Lipping | 10mm ( 5mm can be trimmed off from short and long edges ) |
| Matching Glazed Reeded Door | LPD Black Primed Chelsea 4L Reeded Glass |
| Matching Door | LPD Black Primed Chelsea |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |













