Joinery Pine Edwardian
The stunning grain of natural pine combines with a classic 4-panel design to give the elegant Edwardian door. The intricate mouldings surrounding the panels elevate this door and make it the choice for the more discerning homeowner who is keen to create a classic look. A matching glazed door completes this alluring range.
Notes:
- Bespoke sizes available. All doors are made to order and the expected delivery time will be: 3-4 weeks.
- Natural Solid Pine with knots and character, some knots may be filled.
General Information:
| Brand | Joinery |
| Model Code | EDWJOIN |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Pine ( Solid Pine ) |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
Joinery Pine Edwardian Clear Bevelled Glass |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 28", 30", 33", 80" x32" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $372.65
-65%$372.65
$130.43



Description
The stunning grain of natural pine combines with a classic 4-panel design to give the elegant Edwardian door. The intricate mouldings surrounding the panels elevate this door and make it the choice for the more discerning homeowner who is keen to create a classic look. A matching glazed door completes this alluring range.
Notes:
- Bespoke sizes available. All doors are made to order and the expected delivery time will be: 3-4 weeks.
- Natural Solid Pine with knots and character, some knots may be filled.
General Information:
| Brand | Joinery |
| Model Code | EDWJOIN |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Pine ( Solid Pine ) |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
Joinery Pine Edwardian Clear Bevelled Glass |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 28", 30", 33", 80" x32" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |














